Dvere, čo by ste mali rozhodne vedieť

Ponuka v sortimente dverí , kovania a kľučiek je natoľko bohatá, že šancu vybrať si má skutočne každý z nás. Dvere môžeme mať od tých najlacnejších fóliovaných, cez laminátové, drevené - dyhované či masívne, sklenené, kovové, plné aj presklené. Jedno je však isté, pri kúpe dverí sa šetriť veľmi neoplatí. Dvere sú prvým kusom nábytku vo vašom dome. Budú vám budú slúžiť dlhý čas a preto by mali byť predovšetkým kvalitné.

Podlaha o odtieň tmavšia ako dvere  Drevené dvere

Dvere z prírodnej dyhy sú krásne a vydržia také mnoho rokov. Pozor ale na kombinovanie viacerých druhov drevín . Nemali by sme kombinovať materiály z odlišných farebných skupín, dôležitá je aj štruktúra podlahy. Tá by mala byť vždy o jeden až dva odtiene tmavšia. Pokiaľ ide jej farba dočervena, napr. čerešňa, nemali by byť dvere dožlta. Toto platí pri všetkých odtieňoch, musia spolu ladiť. Jednoduchým trikom, ako sa môžeme vyhnúť sklamaniu je, že k drevenej podlahe vyberieme striekané dvere v odtieni, ktorý s podlahou ladí. Výhodou je široká škála odtieňov, dostupnosť presných vzorkovníkov ako aj to, že kvalitná farba svoj odtieň nezmení na rozdiel od drevených dverí.

Aký zvoliť materiál ?

Táto otázka trápi mnohých ľudí pri kúpe nových dverí. Moderné technológie dokážu využiť na výrobu dverí širokú škálu materiálov. Dnes si môžete vybrať dvere sklenené, drevené, hliníkové, plastové, kožené, oceľové či nerezové ako aj kombinované z rôznych materiálov napr. sklo v hliníkovom ráme, oceľové s dreveným obkladom, drevené s plastovým povrchom – laminátové dvere a podobne.

V prvom rade je dôležitá kvalitná konštrukcia zárubne a krídla. Najčastejšie používané drevené dvere sú pritom najzraniteľnejšie. Nekvalitné dvere majú často na konštrukčné časti použité drevotrieskové dosky (DTD) namiesto masívneho dreva, čo sa môže rýchlo prejaviť napríklad nedosadaním krídla k zárubni spôsobené ich zdeformovaním. V súčasnej dobe sa na konštrukciu dverí používa kombinácia rôznych materiálov, čo zabezpečí ich vysokú pevnosť, odolnosť a dlhú životnosť. Hlavný nosný rám krídla sa vyrába z masívneho dreva, pretože drevo je konštrukčný materiál a dobre v ňom držia závesy. Podľa prevedenia a dizajnu dverí je rám doplnený o výplň, ktorá má za úlohu dvere odľahčiť, prípadne pri špeciálnych dverách zabezpečiť ich špecifické vlastnosti napr. požiarnu odolnosť alebo zvýšenú zvukotesnosť.

Pri dverách je dôležitá aj ich povrchová úprava. Okrem estetického hľadiska plní úlohu ochrany dverí pred nadmerným opotrebením. V tomto prípade platí, že kvalita povrchovej úpravy je úmerná cene dverí. Nemôžeme očakávať, že dvere za 100 € nám dlho vydržia. Zväčša majú nekvalitnú konštrukciu a fóliovanú povrchovú úpravu – ide vlastne o nafarbený papier alebo plast, ktorý sa veľmi rýchlo ošúcha, pretože nemá ochrannú vrstvu ako napr. laminátové dvere. Podstatne vyššou triedou sú dvere nastriekané polyuretánovou farbou alebo lakom. Kto sa rozhodne pre najvyššiu kvalitu, môže si vybrať dvere v lesklom polyesterovom prevedení. Polyesterová farba je vysoko odolná proti bežnému opotrebeniu a škrabancom. Pri kvalitnej lesklej farbe sa nemusíte obávať ani viditeľných otlačkov či fľakov.

Ak sa rozhodnete pre sklenené dvere, vyberte si iba tie, ktoré sú vyrobené z tepelne tvrdeného skla. Mnohí predajcovia sklenených dverí tvrdia, že na dvere stačí použiť sklo lepené. To však nie je pravda. Nejde len o bezpečnosť. Tepelne tvrdené sklo, ľudovo nazývané aj kalené, má zhruba 7 krát vyššiu pevnosť ako normálne sklo, je odolnejšie voči nárazom a škrabancom, je naozaj náročné ho rozbiť. Naopak lepené sklo sa ľahko poškodí či rozbije a aj keď fólia môže zabrániť jeho rozsypaniu, nezabráni jeho zničeniu.
Hliníkové profily dverí musia mať povrchovú úpravu, ktorá ochráni hliník pre oxidáciou. V interiéri sa najčastejšie používa anodizovaný resp. eloxovaný hliník. Na oknách a vchodových dverách sa používa farebná povrchová úprava. Podobne aj oceľové dvere majú povrch striekaný farbou. Trvácnejší a odolnejší povrch sa dosahuje použití špeciálnych vypaľovaných farieb, ktoré vytvoria na dverách tvrdý povlak odolný voči poškodeniu. Ušľachtilé ocele sa používali zväčša v potravinárstve pre svoje antibakteriálne účinky a ľahkú údržbu. V dnešnej dobe preniká nerez (inox) aj do moderných interiérov ako ušľachtilý materiál. Dvere v brúsenom povrchu alebo leštenom do vysokého lesku pôsobia luxusne a moderne.

Výber kľučky nepodceňujte  Drevené dvere

Kľučka je čerešnička na torte a domnievať sa, že na dvere dáme staré kľučky je veľkou chybou. Kľučka by mala ladiť nielen s dverami, ale aj celým interiérom. Ak máte spotrebiče z hliníku alebo nerezu, zabudnite na zlaté kľučky. Ak sa vám páčia doby minulé, ozdobte si dvere starožitnými kľučkami. Ďalším pravidlom je, že na jednoduché dvere patria aj jednoduché kľučky. Ak by boli veľmi vyzdobené, priam by na nich kričali. Trendom sú skôr tzv. delené s rozetou. Veľmi často sa používa iba samotná kľučka bez uzamykania. Samozrejme, že na to treba myslieť už pri objednávaní dverí a nechať si vyrobiť dvere bez odvŕtania na uzamykanie.
Kľučky môžeme mať mosadzné, leštené alebo matné, satinované či brúsené, niklové ale aj chrómované, ktoré môžu byť lesklé, matné, prípadne kombináciou oboch.

Aké poznáme kovanie

Kovanie sa v súčasnosti delí na dva druhy:
  1. štítové - v celku - ide o najviac využívané kovanie v minulosti. Celé kovanie je priskrutkované ku krídlu dverí. Nachádza sa na ňom kľučka a pod ňou otvor na kľúč.
  2. rozetové - dve časti – toto kovanie je moderné a trendy. Skladá sa z dvoch častí – roziet. Jedna rozeta je pod kľučkou, druhá totožná kruhová časť pokrýva kľúčovú dierku.

Zhrnutie na záver

Nech sa už rozhodnete pre akékoľvek dvere, vždy myslite na ladenie celého interiéru. A to nie len nábytku, podlahy, ale samozrejme aj kľučiek s prevedením dverí. Len tak docielite želaný efekt.