Dvere – materiály

Pri výbere dverí je dôležitý nielen vzhľad, funkčnosť, ale aj materiál, z ktorého sú vyrobené. Z čoho všetkého môžu byť teda interiérové dvere vyrobené?

Fóliované dvere

Najjednoduchšou povrchovou úpravou z hľadiska kvality je fólia. Ide o nafarbený papier alebo plast, ktorý sa veľmi rýchlo ošúcha, pretože nemá ochrannú vrstvu ako napr. laminátové dvere. Voľbou tejto povrchovej úpravy nemôžeme rátať s tým, že takéto dvere „nás prežijú“ a preto sú vhodné iba ako dočasné provizórne riešenie napr. počas výstavby domu a podobne.

Laminátové dvereDrevené dvere, dubové dvere

Dvere s touto povrchovou úpravou sú praktické z hľadiska mechanickej odolnosti, stálosti farby aj ľahkej údržby. Výhodou je aj priaznivá cena. V porovnaní s fóliovanými dverami je laminát odolnejší, pevnejší a ak sú laminátové dvere vyrobené kvalitne a majú pekný dizajn môžu slúžiť svojmu majiteľovi dlhú dobu.

Drevené dvere

Najobľúbenejšie a najčastejšie používané sú u nás stále drevené dvere. Či už masívne alebo dyhované dvere sú z prírodného materiálu. 

  • Masívne dvere sú stále veľmi obľúbené a dodávajú priestoru osobitné čaro. Ak si zvolíme masív, mali by sme si vybrať renomovaného výrobcu, ktorý použil pri výrobe dverí kvalitný materiál a overenú technológiu. Dvere po osadení do interiéru nesmú meniť svoj tvar. Dôležitý je výber materiálu, pretože nie každá drevina je vhodná na výrobu masívnych dverí.
  • Dyhované dvere ponúkajú širokú škálu prírodných dyh (od klasických národných drevín ako je dub, buk, jeľša, smrek, javor, čerešňa či orech až po exotické dreviny typu teak, tanganika, olivovník, wenge), ktoré po nalepení na vhodnú konštrukciu, splnia požiadavky aj tých najnáročnejších klientov. Ani v tomto prípade by sme nemali zabúdať na výber vhodného výrobcu, ktorý má dostatočné skúsenosti s výrobou tohto typu dverí.

Sklenené dvere v hliníkovom rámeSklenené dvere

Sklenené dvere sú dnes veľmi obľúbené, dizajnovo oživia a hlavne presvetlia každý interiér. Je dôležité, aby boli vyrobené z bezpečnostného tvrdeného skla, čo zaručuje vyššiu odolnosť a bezpečnosť. Na výrobu dverí môžeme použiť sklo jednoduché hladké alebo zdobené rôznymi dekormi vytvorenými pieskovaním, gravírovaním, potlačou, vkladaním rôznych intarzíí – napr. kovových plastík, gobelínov či vitráží. Fantázii sa medze nekladú a sklo sa dnes stalo vhodným materiálom na vyjadrenie umeleckého cítenia mnohých známych interiérových dizajnérov. Vznikajú tak umelecké diela, ktoré hrou svetla vynikajú v každom priestore.

Kovové dvere

Kovové dvere sa používajú väčšinou do technických priestorov, kde potrebujeme pevné a robustné dvere, veľmi často odolné proti požiaru, chladu, prípadne vlhkosti alebo použité ako únikový východ. Často sa používajú v potravinárstve pre svoje hygienické vlastnosti.
Ale nielen technické priestory sú vhodné pre osadenie kovových dverí. Rôzne, zväčša ušľachtilé kovy, prípadne kovy v kombinácii s ďalšími materiálmi (napr. sklo, drevo, koža), sa stali obľúbenými aj pri výrobe moderných interiérových dverí. Rozšírený je hliník, pretože je z neho možné vyrobiť subtílne profily, ktoré žiadané hlavne do minimalistických interiérov. Bežne sa používa anodizovaný hliník v kombinácii so sklom. Pre náročné interiéry sú určené celonerezové dvere leštené do vysokého lesku alebo s brúseným povrchom.