Olivari


Od r. 1911 je náplňou firmy Olivari vyroba kľučiek. Celý výrobný proces prebieha vo vlastných závodoch. Z mosadzných tyčí sa vyformujú kľučky, potom sú opracúvané, brúsené, leštené, chrómované a označené laserom. Olivari získala ISO 9001 a ISO 14001, využíva najmodernejšie technológie, ale zároveň si uchováva všetky remeselné vedomosti a zručnosti nahromadené počas storočnej histórie.

Olivari sa vždy usilovala o najvyššiu kvalitu svojich výrobkov a spoliehala sa na kreativitu najlepších dizajnérov a architektov. Rodina Olivari odovzdávala svoje skúsenosti z generácie na generáciu zdôrazňujúc neustále zmysel pre detail. Vždy sa snažila o inováciu výroby a za najdôležitejšie považovala a považuje nadšenie pre prácu.

V roku 1911 založil firmu Battista Olivari v Borgomanero, v provincii Novara, kde ešte aj dnes nájdete výrobné závody, v ktorých prebieha celá výroba. V roku 1926 jeho profesionálnu dráhu nasleduje aj manželka Antoinette Ramelli, v tej dobe jedna z mála žien na čele podniku. Už v tridsiatych rokoch začala prvá spolupráca s najvýznamnejšími talianskymi architektmi tej doby akými boli Marcello Piacentini a Gio Ponti.

Po druhej svetovej vojne spoločnosť prešla do rúk bratov Ernesta, Ambróza a Louigiho. Naďalej úzko spolupracujú nielen s Gio Pontim, ale tiež s architektmi ako Franco Albini , Ignazio Gardella, Angelo Mangiarotti, Caccia Dominion a BBPR. Títo dizajnéri navrhovali kľučky špeciálne pre firmu Olivari a niektoré z nich sú vo výrobe ešte dnes.

Od šesťdesiatych rokov Olivari hľadá nové konštrukčné riešenia a začína spoluprácu s najznámejšími postavami talianskeho dizajnu ako Sergio Asti, Marcello Nizzoli a Joe Colombo. Zároveň nikdy neprestáva sledovať vývoj technológie: a tak v roku 1959 prináša na trh kľučku Bica, prvý výrobok z eloxovaného hliníka a v roku 1970 prichádza Boma, prvá farebná plastová kľučka. Obe sa rýchlo stali bestsellermi.

V osemdesiatych rokoch firmu preberá tretia generácia rodiny Olivari a firma získava medzinárodný rozmer. K spolupráci sú prizvaní noví dizajnéri ako : Giorgetto Giugiaro, Ferdinand A. Porsche, Rodolfo Bonetto a Giotto Wick, ktorý vyhráva "Compasso d'Oro" s kľučkou Alessia.

Nasledujúce desaťročie sa nesie v znamení plodnej spolupráce s Alessandrom Mendinim, ktorý ako umelecký riaditeľ považuje za najdôležitejší imidž spoločnosti. A potom prichádzajú kľučky od takých návrhárov ako Paolo Portoghesi, Oscar Tusquets, Vico Magistretti, Andrea Branzi a Massimo Iosa Ghini.

V dvadsiatomprvom storočí sme svedkami obnovenia výrobných procesov, ktoré sú dnes vysoko automatizované a rešpektujú životné prostredie. Prichádzajú nové povrchové úpravy Biochrome a Superfnish. Rodolfo Dordoni, James Irvine, Piero Lissoni, Patricia Urquiola sú niektorí z návrhárov, s ktorými prebieha úzka spolupráca a k nim sa postupne pridávajú protagonisti súčasnej architektúry ako Shigeru Ban, Steven Holl, Toyo Ito, Daniel Libeskind a Dominique Perrault.
Začiatkom roka dvetisícdesať špičkovi dizajnéri a architekti ako Stefano Giovannoni, Patricia Urquiola, Jean Nouvel a Daniel Libeskind vyjadrujú svoju tvorbu rôznymi jazykmi a vytvárajú kľučky minimalistické, sochárske, ergonomické až ironické.
A teraz sme v roku 2020... Aké zázraky nám prinesie Olivari v budúcnosti?